Event Information

The 2018 Central California Championship hosted 387 students from 60 teams at Alta Sierra Intermediate School. 

View event details on MyCVR

Award Winners

Champions Award

PlaceNumber and NameSchool / OrganizationLocation
1stTeam 7517 - The Electric L.E.G.O.S. Alta Sierra IntermediateClovis, CA
2ndTeam 25589 - SmartadoodlesBud Rank ElementaryClovis, CA
3rdTeam 25243 - MARLINBOTSFugman ElementaryFresno, CA

Core Awards

Place*Award NameNumber and NameSchool / OrganizationLocation

Core Values Inspiration AwardTeam 31241 - Robo GirlsGirl Scouts of Central California SouthBakersfield, CA

Core Values Teamwork AwardTeam 6528 - Polk Hydro EngineersPolk ElementaryFresno, CA

Core Values Gracious Professionalism AwardTeam 16337 - Party Animals v.H2O Bud Rank ElementaryClovis, CA

Project Research AwardTeam 13105 - BOBAlta Sierra IntermediateClovis, CA

Project Presentation AwardTeam 12550 - Bionic DronesAlta Sierra IntermediateClovis, CA

Project Innovative Solution AwardTeam 15717 - Washington Academic RoboticsWashington Academic MiddleSanger, CA

Robot Design Mechanical Design AwardTeam 31638 - 8BitsFugman ElementaryFresno, CA

Robot Design Programming AwardTeam 16048 - Aqua NerdsDry Creek ElementaryClovis, CA

Robot Design Strategy and Innovation AwardTeam 10540 - Technical DifficultiesDry Creek ElementaryClovis, CA
1stRobot Performance AwardTeam 16048 - Aqua NerdsDry Creek ElementaryClovis, CA
2ndRobot Performance AwardTeam 10540 - Technical DifficultiesDry Creek ElementaryClovis, CA
3rdRobot Performance AwardTeam 7517 - The Electric L.E.G.O.S. Alta Sierra IntermediateClovis, CA

*If applicable

Other Awards

Award NameNumber and NameSchool / OrganizationLocation
"Sticking To It" Judges AwardTeam 3282 - MLG (Master Lego Group) La Joya MiddleVisalia, CA
"Beyond Their Years" Judges AwardTeam 11770 - Kiwi KatsMountain View ElementaryFresno, CA
"The Show Must Go On" Judges AwardTeam 28119 - Cream Cookie BuildersGolden Hills ElementaryTehachapi, CA
Global Innovation Award Regional NominationTeam 25589 - SmartadoodlesBud Rank ElementaryClovis, CA
Volunteer AwardKaelyn Dauer
Fresno, CA
Volunteer AwardDanica Yang
Fresno, CA

Robot Game Scores

RankNumber and NameHighestRound 1Round 2Round 3Round 4
1Team 16048 - Aqua Nerds235170120125235
2Team 10540 - Technical Difficulties225105100225140
3Team 7517 - The Electric L.E.G.O.S.210210190150165
4Team 33486 - Hydrobots19519515512585
5Team 25589 - Smartadoodles1607511580160
6Team 30868 - Go With the Flow15580115155155
7Team 25243 - MARLINBOTS1558090145155
8Team 31754 - Fugbotics135801359090
9Team 31683 - Red Rams135851356540
10Team 13105 - BOB1301308070125
11Team 25352 - Sutter Robotics1302510565130
12Team 5393 - Valley Oak BroncoBots' Aqua-tastics130701308090
13Team 31638 - 8Bits1256512510095
14Team 6505 - Liddell 11209511012080
15Team 11770 - Kiwi Kats120506510120
16Team 35053 - Atomic 181115806055115
17Team 31241 - Robo Girls115208055115
18Team 34912 - Lady and the Gents1101005511080
19Team 18837 - Aquabots110951105045
20Team 30867 - Team Tidal Wave105859510585
21Team 15717 - Washington Academic Robotics105858010585
22Team 27437 - Roboticubs105858560105
23Team 30869 - Waterbots105105553075
24Team 30866 - Water Savers100855050100
25Team 36410 - Milk Men100651008075
26Team 32980 - Green Acres Middle School Charger Techs100451006070
27Team 6519 - River Bluff Falcons9575809580
28Team 31027 - MC Hydrobots9560956545
29Team 6523 - Saroyan9540504595
30Team 6528 - Polk Hydro Engineers9065903585
31Team 34132 - Robosteins9090605085
32Team 26561 - Valley Oaks Charter School9055907040
33Team 12550 - Bionic Drones907045090
34Team 27436 - Nutz & Boltz900656090
35Team 31312 - AquaBots8545758580
36Team 25592 - Aquabots8565456585
37Team 31141 - RoboRavens8545458565
38Team 25351 - ROAR Robotics8010806055
39Team 35240 - Robowolves8030406080
40Team 31679 - AquaFliers7535755560
41Team 16337 - Party Animals v.H2O7560307545
42Team 20554 - Wildcat Robotics7545755525
43Team 27375 - Hydrobrick Bots7545507540
44Team 24219 - FLL Springville Hydrobotics7050707040
45Team 9195 - Witty Wolverines7070652050
46Team 5406 - Robot Rampagers70007025
47Team 3283 - The Survivors70700150
48Team 25670 - Gorman Gobots6530555065
49Team 12551 - Go with the F.L.O.W6535651050
50Team 3282 - MLG (Master Lego Group)650453065
51Team 5392 - Valley Oak BroncoBots' BlobFish6060252540
52Team 27379 - Team Willow Glen5555202020
53Team 30499 - Aqua Roadrunners5015503035
54Team 6524 - Hydrobotics502530050
55Team 28119 - Cream Cookie Builders4545451540
56Team 32330 - Harvest4530304545
57Team 17971 - WCT Black45155045
58Team 26174 - Poseidon's Helpers4015154020
59Team 27376 - Team Shannon Ranch35350030
60Team 25990 - Green Gaters3030151515
  • No labels